| Internal Part Number | EIS-MCF5253VM140 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 800 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | MCF525x | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | Coldfire V2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 140MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG | |
| Peripherals | DMA, WDT | |
| Number of I/O | - | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08 V ~ 1.32 V | |
| Data Converters | A/D 6x12b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |