NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCF54416CMJ250
MCF54416CMJ250 picture photo
Mfg. Part Number
MCF54416CMJ250
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Datasheet Download
MCF54416CMJ250.pdf
Availability of MCF54416CMJ250
QUANTITY
MCF54416CMJ250 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF54416CMJ250
Internal Part NumberEIS-MCF54416CMJ250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
Errata Update 10/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCF5441x
PackagingTray
Core ProcessorColdfire V4
Core Size32-Bit
Speed250MHz
Connectivity1-Wire®, CAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SmartCard, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, PWM, WDT
Number of I/O87
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.14 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 8x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-MAPBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF54416CMJ250
MCF54416CMJ250 Details Description
Related parts for MCF54416CMJ250
CONN HEADER .050 50POS VERT SHRD datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 1M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 450MA 260 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf