| Internal Part Number | EIS-MCF54450CVM180 | |
| Video File | ColdFire MCF5445X Based SSD Controller | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 450 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | MCF5445x | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | Coldfire V4 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 180MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG | |
| Peripherals | DMA, WDT | |
| Number of I/O | 132 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.35 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |