Rohm Semiconductor MCH155A1R2CK
MCH155A1R2CK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A1R2CK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A1R2CK.pdf
Availability of MCH155A1R2CK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH155A1R2CK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A1R2CK
Internal Part NumberEIS-MCH155A1R2CK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A1R2CK
Related LinksMCH155, MCH155A1R2CK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A1R2CK Details Description
Related parts for MCH155A1R2CK
SW REED SPST 1.5A 27-33 A/T 200V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
POWER STRIP 9.5" 15A 6OUT 4'CORD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE A 20POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
PMI CAP 15/32MNT CYL TRANSL WHT datasheet.pdf
INSERT MALE 3+2POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 1.3A SOT23-6 datasheet.pdf