Rohm Semiconductor MCH155A2R7CK
MCH155A2R7CK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A2R7CK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A2R7CK.pdf
Availability of MCH155A2R7CK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH155A2R7CK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A2R7CK
Internal Part NumberEIS-MCH155A2R7CK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A2R7CK
Related LinksMCH155, MCH155A2R7CK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A2R7CK Details Description
Related parts for MCH155A2R7CK
JUMPER-H1502TR/A3049G/H1500TR 3" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SC59 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf