Rohm Semiconductor MCH155A620JK
MCH155A620JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH155A620JK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
MCH155A620JK.pdf
Availability of MCH155A620JK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH155A620JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH155A620JK
Internal Part NumberEIS-MCH155A620JK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH155A620JK
Related LinksMCH155, MCH155A620JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH155A620JK Details Description
Related parts for MCH155A620JK
VARISTOR 389V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 49POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
C/A 2.0MM SM LC-SC 20M1 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf