Rohm Semiconductor MCH185A241JK
MCH185A241JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH185A241JK
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
MCH185A241JK.pdf
Availability of MCH185A241JK
QUANTITY
MCH185A241JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH185A241JK
Internal Part NumberEIS-MCH185A241JK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH185A241JK
Related LinksMCH185, MCH185A241JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH185A241JK Details Description
Related parts for MCH185A241JK
IC MPU RESET CIRC 2.25V SC59-3 datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 63MA 37.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CABLE STR 5POS MALE-MALE 6' datasheet.pdf