Rohm Semiconductor MCH185A241JK
MCH185A241JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH185A241JK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
MCH185A241JK.pdf
Availability of MCH185A241JK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH185A241JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH185A241JK
Internal Part NumberEIS-MCH185A241JK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH185A241JK
Related LinksMCH185, MCH185A241JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH185A241JK Details Description
Related parts for MCH185A241JK
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 440MA 230 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.02% 0.15W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.3A SOT-23 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 320X240 BK/WT datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
15000UF 16V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf