Rohm Semiconductor MCH185A360JK
MCH185A360JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH185A360JK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
MCH185A360JK.pdf
Availability of MCH185A360JK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH185A360JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH185A360JK
Internal Part NumberEIS-MCH185A360JK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH185A360JK
Related LinksMCH185, MCH185A360JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH185A360JK Details Description
Related parts for MCH185A360JK
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 7.5PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 2.24K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS 14.3181MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 270 OHM 14SOIC datasheet.pdf