Rohm Semiconductor MCH185A561JK
MCH185A561JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH185A561JK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
MCH185A561JK.pdf
Availability of MCH185A561JK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH185A561JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH185A561JK
Internal Part NumberEIS-MCH185A561JK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH185A561JK
Related LinksMCH185, MCH185A561JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH185A561JK Details Description
Related parts for MCH185A561JK
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SOP-J datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL 36VDC 8-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
EXTENSION CABLE 8M FOR HL-T HEAD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.19A 147 MOHM SMD datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 450MA 19V DIM datasheet.pdf