Cornell Dubilier Electronics MCH38FK331J
MCH38FK331J picture photo
Mfg. Part Number
MCH38FK331J
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 330PF 5% 2.5KV SMD
Datasheet Download
MCH38FK331J.pdf
Availability of MCH38FK331J
QUANTITY
MCH38FK331J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH38FK331J
Internal Part NumberEIS-MCH38FK331J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCH
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH38FK331J
Related LinksMCH38, MCH38FK331J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCH38FK331J Details Description
Related parts for MCH38FK331J
CAP CER 100PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 37POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf