Cornell Dubilier Electronics MCH38FM101J
MCH38FM101J picture photo
Mfg. Part Number
MCH38FM101J
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 100PF 5% 4KV SMD
Datasheet Download
MCH38FM101J.pdf
Availability of MCH38FM101J
QUANTITY
MCH38FM101J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH38FM101J
Internal Part NumberEIS-MCH38FM101J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCH
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH38FM101J
Related LinksMCH38, MCH38FM101J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCH38FM101J Details Description
Related parts for MCH38FM101J
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf