Cornell Dubilier Electronics MCH38FM101J
MCH38FM101J picture photo
Mfg. Part Number
MCH38FM101J
Brief Description
CAP MICA 100PF 5% 4KV SMD
Datasheet Download
MCH38FM101J.pdf
Availability of MCH38FM101J
QUANTITY
MCH38FM101J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH38FM101J
Internal Part NumberEIS-MCH38FM101J
SeriesMCH
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH38FM101J
Related LinksMCH38, MCH38FM101J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCH38FM101J Details Description
Related parts for MCH38FM101J
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PCM CODEC PROG 15BIT 32-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf