Cornell Dubilier Electronics MCH38FM180J-Y
MCH38FM180J-Y picture photo
Mfg. Part Number
MCH38FM180J-Y
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 18PF 5% 4KV SMD
Datasheet Download
MCH38FM180J-Y.pdf
Availability of MCH38FM180J-Y
QUANTITY
MCH38FM180J-Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH38FM180J-Y
Internal Part NumberEIS-MCH38FM180J-Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCH
PackagingTray
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH38FM180J-Y
Related LinksMCH38F, MCH38FM180J-Y Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCH38FM180J-Y Details Description
Related parts for MCH38FM180J-Y
IC ADC 12BIT 8CH 65MSPS 80-HTQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
BOARD DEMO SOT23-8 DUAL OPAMPS datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUP 12.70/07/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf