Cornell Dubilier Electronics MCHN38FK391J
MCHN38FK391J picture photo
Mfg. Part Number
MCHN38FK391J
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 390PF 5% 2.5KV SMD
Datasheet Download
MCHN38FK391J.pdf
Availability of MCHN38FK391J
QUANTITY
MCHN38FK391J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCHN38FK391J
Internal Part NumberEIS-MCHN38FK391J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCHN
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCHN38FK391J
Related LinksMCHN38, MCHN38FK391J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCHN38FK391J Details Description
Related parts for MCHN38FK391J
IDC CABLE - MSR34K/MC34F/MSR34K datasheet.pdf
IC FPGA 152 I/O 240QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOUNT PAD datasheet.pdf
FUSE MOD 80A 1000V BLADE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
13P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4817-1ACP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf