Cornell Dubilier Electronics MCHN38FK821J-Y
MCHN38FK821J-Y picture photo
Mfg. Part Number
MCHN38FK821J-Y
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 820PF 5% 2.5KV SMD
Datasheet Download
MCHN38FK821J-Y.pdf
Availability of MCHN38FK821J-Y
QUANTITY
MCHN38FK821J-Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MCHN38FK821J-Y
Internal Part NumberEIS-MCHN38FK821J-Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCHN
PackagingTray
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCHN38FK821J-Y
Related LinksMCHN38F, MCHN38FK821J-Y Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCHN38FK821J-Y Details Description
Related parts for MCHN38FK821J-Y
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1503TR12" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 425 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.53A 34 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf