Cornell Dubilier Electronics MCHN38FM101J
MCHN38FM101J picture photo
Mfg. Part Number
MCHN38FM101J
Brief Description
CAP MICA 100PF 5% 4KV SMD
Datasheet Download
MCHN38FM101J.pdf
Availability of MCHN38FM101J
QUANTITY
MCHN38FM101J Order Process
Ship out your order
Specifications of MCHN38FM101J
Internal Part NumberEIS-MCHN38FM101J
SeriesMCHN
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCHN38FM101J
Related LinksMCHN38, MCHN38FM101J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCHN38FM101J Details Description
Related parts for MCHN38FM101J
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
STSL BULB SOCKET RECPT 2CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" GOLD datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 60 POS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf