NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX280CVM4BR2
MCIMX280CVM4BR2 picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX280CVM4BR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I.MX28 454MHZ 289MAPBGA
Datasheet Download
MCIMX280CVM4BR2.pdf
Availability of MCIMX280CVM4BR2
QUANTITY
MCIMX280CVM4BR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX280CVM4BR2
Internal Part NumberEIS-MCIMX280CVM4BR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX28
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM926EJ-S
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed454MHz
Co-Processors/DSPData; DCP
RAM ControllersLVDDR, LVDDR2, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersKeypad
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security FeaturesBoot Security, Cryptography, Hardware ID
Package / Case289-LFBGA
Supplier Device Package289-MAPBGA (14x14)
Additional InterfacesI²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, SSP, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX280CVM4BR2
MCIMX280CVM4BR2 Details Description
Related parts for MCIMX280CVM4BR2
IC BUFFER 1.8V 25BIT 176-LFBGA datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OVP W/THERMAL SHUTDOWN 10TDFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 47 OHM 13SIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.26A 280 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.34A 75 MOHM datasheet.pdf