NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX6U5EVM10ABR
MCIMX6U5EVM10ABR picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX6U5EVM10ABR
Brief Description
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA
Datasheet Download
MCIMX6U5EVM10ABR.pdf
Availability of MCIMX6U5EVM10ABR
QUANTITY
MCIMX6U5EVM10ABR Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX6U5EVM10ABR
Internal Part NumberEIS-MCIMX6U5EVM10ABR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationI.MX 6SOLO6DUALLITE Errata Update 11/Dec/2013
i.MX6DL/S Rev1.2 Release 30/Jan/2014
I.MX6 Datasheet Update 06/May/2014
Errata Update 06/Aug/2014
Maskset Updates 15/Jan/2015
Masket Revision A 11/Mar/2015
Reference Manual Update 27/May/2015
Datasheet Update 02/Jul/2015
PCN Assembly/OriginIMX6DLS 01/May/2015
Assembly Site Addition 01/Jun/2015
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX6DL
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100/1000 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Package / Case624-LFBGA
Supplier Device Package*
Additional InterfacesCAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX6U5EVM10ABR
MCIMX6U5EVM10ABR Details Description
Related parts for MCIMX6U5EVM10ABR
CONN BOTTOM GROUND PLATE FEMALE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 2.7A D2PAK datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 200KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 45A WPAK datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT STD 3.6KHZ datasheet.pdf