IXYS Corporation MCK700-18IO1W
MCK700-18IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MCK700-18IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR THYRISTOR CA 1800V WC-500
Datasheet Download
MCK700-18IO1W.pdf
Availability of MCK700-18IO1W
QUANTITY
MCK700-18IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCK700-18IO1W
Internal Part NumberEIS-MCK700-18IO1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCK700-18IO1W
Related LinksMCK700, MCK700-18IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCK700-18IO1W Details Description
Related parts for MCK700-18IO1W
CONN SOCKET SIP 22POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 56 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL TYPE 6 COM EXPRESS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFN datasheet.pdf
330UF 100V 16X25MM 105C 3000H datasheet.pdf