Cornell Dubilier Electronics MCM01-001CD100M-F
MCM01-001CD100M-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001CD100M-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 10PF 20% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001CD100M-F.pdf
Availability of MCM01-001CD100M-F
QUANTITY
MCM01-001CD100M-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001CD100M-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001CD100M-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001CD100M-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001CD100M-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001CD100M-F Details Description
Related parts for MCM01-001CD100M-F
IC REG LDO 1.65V 3A SPAK-3 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 53.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
KIT EVAL SI871X 8-LGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD P-P 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 9SRT datasheet.pdf