Cornell Dubilier Electronics MCM01-001CD110J-F
MCM01-001CD110J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001CD110J-F
Brief Description
CAP MICA 11PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001CD110J-F.pdf
Availability of MCM01-001CD110J-F
QUANTITY
MCM01-001CD110J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001CD110J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001CD110J-F
PackagingBulk
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001CD110J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001CD110J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001CD110J-F Details Description
Related parts for MCM01-001CD110J-F
COVER FOR PART #1444-20 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 10.16MM datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf