Cornell Dubilier Electronics MCM01-001CD140J-F
MCM01-001CD140J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001CD140J-F
Brief Description
CAP MICA 14PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001CD140J-F.pdf
Availability of MCM01-001CD140J-F
QUANTITY
MCM01-001CD140J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001CD140J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001CD140J-F
PackagingBulk
Capacitance14pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001CD140J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001CD140J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001CD140J-F Details Description
Related parts for MCM01-001CD140J-F
TOOL EXTRACTION FOR .084 CONTACT datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1A TO-92S datasheet.pdf
FMAD INPUT FILTER 8A datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
CONN HSG 24POS .100 SINGLE VER H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144GBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 120V TO-263AB datasheet.pdf