Cornell Dubilier Electronics MCM01-001CD150M-F
MCM01-001CD150M-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001CD150M-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 15PF 20% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001CD150M-F.pdf
Availability of MCM01-001CD150M-F
QUANTITY
MCM01-001CD150M-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001CD150M-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001CD150M-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001CD150M-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001CD150M-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001CD150M-F Details Description
Related parts for MCM01-001CD150M-F
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC AMP SHOCK SENSOR 16VSOP datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4B 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
FEED POSITION SUB ASSY datasheet.pdf
26500 55C 55#20 P RECP AN WC datasheet.pdf
4700UF 250V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf