Cornell Dubilier Electronics MCM01-001CD180K-F
MCM01-001CD180K-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001CD180K-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 18PF 10% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001CD180K-F.pdf
Availability of MCM01-001CD180K-F
QUANTITY
MCM01-001CD180K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001CD180K-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001CD180K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001CD180K-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001CD180K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001CD180K-F Details Description
Related parts for MCM01-001CD180K-F
RES 1.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 6POS SGL .100 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 76POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
ADAPTOR KADET RS-485 AUX FEMALE datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf