Cornell Dubilier Electronics MCM01-001D100J-F
MCM01-001D100J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001D100J-F
Brief Description
CAP PTFE 10PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001D100J-F.pdf
Availability of MCM01-001D100J-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCM01-001D100J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001D100J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001D100J-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001D100J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001D100J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001D100J-F Details Description
Related parts for MCM01-001D100J-F
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
1 INCH DUAL HST BLACK 200/6" PKG datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf