Cornell Dubilier Electronics MCM01-001D160J-F
MCM01-001D160J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001D160J-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP PTFE 16PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001D160J-F.pdf
Availability of MCM01-001D160J-F
QUANTITY
MCM01-001D160J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001D160J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001D160J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001D160J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001D160J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001D160J-F Details Description
Related parts for MCM01-001D160J-F
RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 75PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-SOIC datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 2 ANALOG 24VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FPA/C DI 2.0M 1746-IA16 datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 385MA 320 MOHM datasheet.pdf