Cornell Dubilier Electronics MCM01-001DD220M-F
MCM01-001DD220M-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001DD220M-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 22PF 20% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001DD220M-F.pdf
Availability of MCM01-001DD220M-F
QUANTITY
MCM01-001DD220M-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001DD220M-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001DD220M-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001DD220M-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001DD220M-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001DD220M-F Details Description
Related parts for MCM01-001DD220M-F
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RING TERM 3/0AL/ 2/0CU 3/8 datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58A/U datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf