Cornell Dubilier Electronics MCM01-001DD400K-F
MCM01-001DD400K-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001DD400K-F
Brief Description
CAP MICA 40PF 10% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001DD400K-F.pdf
Availability of MCM01-001DD400K-F
QUANTITY
MCM01-001DD400K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001DD400K-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001DD400K-F
PackagingBulk
Capacitance40pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001DD400K-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001DD400K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001DD400K-F Details Description
Related parts for MCM01-001DD400K-F
CONN HEADER SH 2POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 136 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf