Cornell Dubilier Electronics MCM01-001DD550J-F
MCM01-001DD550J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001DD550J-F
Brief Description
CAP MICA 55PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001DD550J-F.pdf
Availability of MCM01-001DD550J-F
QUANTITY
MCM01-001DD550J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001DD550J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001DD550J-F
PackagingBulk
Capacitance55pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001DD550J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001DD550J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001DD550J-F Details Description
Related parts for MCM01-001DD550J-F
FIXED IND 1.5UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH KNOB KNURL 0.75" NAT datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 16-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.02M OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT MINI CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
TAPE 23X18 YDS LOG ROLL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf