Cornell Dubilier Electronics MCM01-001ED501H-F
MCM01-001ED501H-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001ED501H-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 500PF 3% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001ED501H-F.pdf
Availability of MCM01-001ED501H-F
QUANTITY
MCM01-001ED501H-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001ED501H-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001ED501H-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance500pF
Tolerance±3%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001ED501H-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001ED501H-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001ED501H-F Details Description
Related parts for MCM01-001ED501H-F
TOOL CRIMPER HTF HD SUB datasheet.pdf
PATCHBAY 24JACK HD NON-TERMINATE datasheet.pdf
TVS DIODE 4VWM 14.3VC SOT23 datasheet.pdf
EVAL KIT POSITION SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 2600V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 495MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 233 I/O 256VF datasheet.pdf
Isolated Half-Bridge Driver, 0.1 A Amp Output IC datasheet.pdf