Cornell Dubilier Electronics MCM01-001ED561J-F
MCM01-001ED561J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001ED561J-F
Brief Description
CAP MICA 560PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001ED561J-F.pdf
Availability of MCM01-001ED561J-F
QUANTITY
MCM01-001ED561J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001ED561J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001ED561J-F
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001ED561J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001ED561J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001ED561J-F Details Description
Related parts for MCM01-001ED561J-F
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .072"DIA .510" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CIRCULAR CONN HARAX M12 L4 M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 7VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCP8024 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
3300UF 350V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf