Cornell Dubilier Electronics MCM01-001ED900J-F
MCM01-001ED900J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001ED900J-F
Brief Description
CAP MICA 90PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001ED900J-F.pdf
Availability of MCM01-001ED900J-F
QUANTITY
MCM01-001ED900J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001ED900J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001ED900J-F
PackagingBulk
Capacitance90pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001ED900J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001ED900J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001ED900J-F Details Description
Related parts for MCM01-001ED900J-F
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
HEATSHRINK BLK 2"X4' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO-220AB datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 27VC SC76 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.039" datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
BUFF WHEEL 14X2X2-1/4" 4A FIN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf