Cornell Dubilier Electronics MCM01-002ED700J-F
MCM01-002ED700J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-002ED700J-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 70PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-002ED700J-F.pdf
Availability of MCM01-002ED700J-F
QUANTITY
MCM01-002ED700J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-002ED700J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-002ED700J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance70pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-002ED700J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-002ED700J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-002ED700J-F Details Description
Related parts for MCM01-002ED700J-F
TRANSISTOR NPN 20V 30MA SOT-23 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN 24 HPR EASYCON COVER 2XM40 datasheet.pdf
LT O SOLDERING TIP 0.8MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 25C S 3" RBW JACKS NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf