Cornell Dubilier Electronics MCM01-010EF271J-F
MCM01-010EF271J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-010EF271J-F
Brief Description
CAP MICA 270PF 5% 1KV SMD
Datasheet Download
MCM01-010EF271J-F.pdf
Availability of MCM01-010EF271J-F
QUANTITY
MCM01-010EF271J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-010EF271J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-010EF271J-F
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-010EF271J-F
Related LinksMCM01-01, MCM01-010EF271J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-010EF271J-F Details Description
Related parts for MCM01-010EF271J-F
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
BOARD WEBENCH BUILD IT datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1A TO92 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12V datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC DAS PRESS/TEMP SENS 12MLPD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 20E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT523 datasheet.pdf