IXYS Corporation MCMA140PD1200TB
MCMA140PD1200TB picture photo
Mfg. Part Number
MCMA140PD1200TB
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 12KV TO-240
Datasheet Download
MCMA140PD1200TB.pdf
Availability of MCMA140PD1200TB
QUANTITY
MCMA140PD1200TB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCMA140PD1200TB
Internal Part NumberEIS-MCMA140PD1200TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBox
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)140A
Current - On State (It (RMS)) (Max)220A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2400A, 2590A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCMA140PD1200TB
Related LinksMCMA140, MCMA140PD1200TB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCMA140PD1200TB Details Description
Related parts for MCMA140PD1200TB
CONN HOUSING 7POS .100 SINGLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS ORG datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
11 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf