IXYS Corporation MCMA140PD1600TB
MCMA140PD1600TB picture photo
Mfg. Part Number
MCMA140PD1600TB
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 16KV TO-240
Datasheet Download
MCMA140PD1600TB.pdf
Availability of MCMA140PD1600TB
QUANTITY
MCMA140PD1600TB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCMA140PD1600TB
Internal Part NumberEIS-MCMA140PD1600TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBox
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)140A
Current - On State (It (RMS)) (Max)220A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2400A, 2590A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCMA140PD1600TB
Related LinksMCMA140, MCMA140PD1600TB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCMA140PD1600TB Details Description
Related parts for MCMA140PD1600TB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 9.98K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOUNTING ADAPTER datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf