IXYS Corporation MCMA65P1200TA
MCMA65P1200TA picture photo
Mfg. Part Number
MCMA65P1200TA
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 12KV TO-240
Datasheet Download
MCMA65P1200TA.pdf
Availability of MCMA65P1200TA
QUANTITY
MCMA65P1200TA Order Process
Ship out your order
Specifications of MCMA65P1200TA
Internal Part NumberEIS-MCMA65P1200TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBox
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)95mA
Current - On State (It (AV)) (Max)65A
Current - On State (It (RMS)) (Max)105A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1150A, 1240A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCMA65P1200TA
Related LinksMCMA65, MCMA65P1200TA Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCMA65P1200TA Details Description
Related parts for MCMA65P1200TA
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-48" BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf