IXYS Corporation MCO100-16IO1
MCO100-16IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCO100-16IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR SGL 1600V SOT-227B
Datasheet Download
MCO100-16IO1.pdf
Availability of MCO100-16IO1
QUANTITY
MCO100-16IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCO100-16IO1
Internal Part NumberEIS-MCO100-16IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTube
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)99A
Current - On State (It (RMS)) (Max)156A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1400A, 1500A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCO100-16IO1
Related LinksMCO100, MCO100-16IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCO100-16IO1 Details Description
Related parts for MCO100-16IO1
RES TEMP SENS 330 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
TERM RING NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
CARD ENGINE 2MB SRAM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONNECTOR ATTACHED CABLE 2M datasheet.pdf
CONN HAN ECO 24B COVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf