IXYS Corporation MCO150-12IO1
MCO150-12IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCO150-12IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B
Datasheet Download
MCO150-12IO1.pdf
Availability of MCO150-12IO1
QUANTITY
MCO150-12IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCO150-12IO1
Internal Part NumberEIS-MCO150-12IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTube
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)149A
Current - On State (It (RMS)) (Max)234A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2150A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCO150-12IO1
Related LinksMCO150, MCO150-12IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCO150-12IO1 Details Description
Related parts for MCO150-12IO1
POT 2.5K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.660" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf