IXYS Corporation MCO740-20IO1
MCO740-20IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCO740-20IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR THYRISTOR SGL 2000V WC-800
Datasheet Download
MCO740-20IO1.pdf
Availability of MCO740-20IO1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCO740-20IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCO740-20IO1
Internal Part NumberEIS-MCO740-20IO1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State2000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-501
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCO740-20IO1
Related LinksMCO740, MCO740-20IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCO740-20IO1 Details Description
Related parts for MCO740-20IO1
RES SMD 7.15KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 120V datasheet.pdf
DIODE TVS 15KW 17V UNI-DIR R-6 datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 185MA 2.8 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 9.23A 28 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 24V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf