Yageo MCP100JR-20K
MCP100JR-20K picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-20K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-20K.pdf
Availability of MCP100JR-20K
QUANTITY
MCP100JR-20K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-20K
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-20K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-20K
Related LinksMCP100, MCP100JR-20K Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-20K Details Description
Related parts for MCP100JR-20K
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA SP-NC 6-SMD datasheet.pdf
OSCILLOSCOPE PROBE 150 MHZ X10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
RES 120 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf