Yageo MCP100JR-22R
MCP100JR-22R picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-22R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22 OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-22R.pdf
Availability of MCP100JR-22R
QUANTITY
MCP100JR-22R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-22R
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-22R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-22R
Related LinksMCP100, MCP100JR-22R Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-22R Details Description
Related parts for MCP100JR-22R
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC TXRX LIN SAE J2602 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf