Yageo MCP100JR-390R
MCP100JR-390R picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-390R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-390R.pdf
Availability of MCP100JR-390R
QUANTITY
MCP100JR-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-390R
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-390R
Related LinksMCP100, MCP100JR-390R Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-390R Details Description
Related parts for MCP100JR-390R
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN D-SUB SOCKET 28-22AWG CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf