Yageo MCP100JR-910R
MCP100JR-910R picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-910R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910 OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-910R.pdf
Availability of MCP100JR-910R
QUANTITY
MCP100JR-910R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-910R
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-910R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-910R
Related LinksMCP100, MCP100JR-910R Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-910R Details Description
Related parts for MCP100JR-910R
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG N 50OHM datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 20K OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER CRIMP HOUSING 4POS datasheet.pdf