Yageo MCP100JR-910R
MCP100JR-910R picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-910R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910 OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-910R.pdf
Availability of MCP100JR-910R
QUANTITY
MCP100JR-910R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-910R
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-910R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-910R
Related LinksMCP100, MCP100JR-910R Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-910R Details Description
Related parts for MCP100JR-910R
D-SUB CABLE MFL09K/MC10M/MFL09K datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16TSSO datasheet.pdf
RES 330K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DEFROST TIMER HSG NATURAL 4CKT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000625MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HAN 3A PROTECT COVER datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf