Microchip Technology MCP101T-270I/TT
MCP101T-270I/TT picture photo
Mfg. Part Number
MCP101T-270I/TT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR ACTIVE HI SOT23-3
Datasheet Download
MCP101T-270I/TT.pdf
Availability of MCP101T-270I/TT
QUANTITY
MCP101T-270I/TT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP101T-270I/TT
Internal Part NumberEIS-MCP101T-270I/TT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold2.625V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP101T-270I/TT
Related LinksMCP101T, MCP101T-270I/TT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP101T-270I/TT Details Description
Related parts for MCP101T-270I/TT
KIT, PLUG, 64 POSN, BAIL LOCK datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE EVAL SN65HVD72/75/78 datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf