Microchip Technology MCP112-290E/TO
MCP112-290E/TO picture photo
Mfg. Part Number
MCP112-290E/TO
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 2.90V LOW TO-92
Datasheet Download
MCP112-290E/TO.pdf
Availability of MCP112-290E/TO
QUANTITY
MCP112-290E/TO Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP112-290E/TO
Internal Part NumberEIS-MCP112-290E/TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingBulk
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout-
Voltage - Threshold2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP112-290E/TO
Related LinksMCP112-, MCP112-290E/TO Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP112-290E/TO Details Description
Related parts for MCP112-290E/TO
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 25NS 32SOJ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC DRAM 16M 50NS 54TSOP datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf