Microchip Technology MCP112T-290E/LB
MCP112T-290E/LB picture photo
Mfg. Part Number
MCP112T-290E/LB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 2.90V LOW SC70-3
Datasheet Download
MCP112T-290E/LB.pdf
Availability of MCP112T-290E/LB
QUANTITY
MCP112T-290E/LB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP112T-290E/LB
Internal Part NumberEIS-MCP112T-290E/LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSC70-3L/5L Non-Conductive Die 22/Aug/2013
SC70-3L/5L Revision 28/Jan/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout-
Voltage - Threshold2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSC-70-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP112T-290E/LB
Related LinksMCP112T, MCP112T-290E/LB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP112T-290E/LB Details Description
Related parts for MCP112T-290E/LB
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
LIGHTBAR 2-SEG RED WHITE DIFF datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
FBS 3-4 GY datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf