Microchip Technology MCP120T-475I/TT
MCP120T-475I/TT picture photo
Mfg. Part Number
MCP120T-475I/TT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPRVSR 4.75V OPN DRAIN SOT23
Datasheet Download
MCP120T-475I/TT.pdf
Availability of MCP120T-475I/TT
QUANTITY
MCP120T-475I/TT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP120T-475I/TT
Internal Part NumberEIS-MCP120T-475I/TT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold4.625V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP120T-475I/TT
Related LinksMCP120T, MCP120T-475I/TT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP120T-475I/TT Details Description
Related parts for MCP120T-475I/TT
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 22POS W/SOCK datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 ZB-ETH/CELL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM TH datasheet.pdf